Тема сплати аліментів на утримання дитини завжди актуальна — декого вона цікавить як платників, а інших — як отримувачів цих аліментів.

Поки дитина неповнолітня, аліменти, зазвичай, сплачуються. Але син або донька досягає 18 років — і право на утримання ніби втрачає. Згідно з законодавством правовий статус дитини особа має тільки до 18 років. Але часто дитина продовжує навчатися і не може себе утримувати. Що робити?

Сімейний кодекс України передбачає, що батьки зобов’язані утримувати своїх повнолітніх сина, дочку, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати. Цей обов’язок триває до досягнення дочкою, сином 23-х років за умови продовження навчання і потреби в такій допомозі потребує. Якщо навчання припиняється, право на утримання припиняється також.

Підставами для стягнення аліментів після досягнення дитиною повноліття є:

  • Дочка, син продовжують навчатися

  • Дочка, син потребують матеріальної допомоги

  • Батьки мають можливість надавати таку допомогу

Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає повнолітні дочка, син, які продовжують навчання. У деяких випадках звертаються до суду самі повнолітні дочка, син, які навчаються та потребують матеріальної допомоги.

Відповідно до ст. 200 Сімейного кодексу України суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу, а саме:

  • стан здоров’я та матеріальне становище дитини

  • стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів

  • наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків

  • наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав

  • доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів (у тому числі, на придбання нерухомого або рухомого майна), сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платник аліментів не довів джерело походження коштів

  • інші обставини, що мають істотне значення

Судова практика з даного питання досить широка. Але є проблемні питання, які відображені в рішеннях Верховного суду.

Додаткові витрати

У деяких випадках той з батьків, хто виховує дитину (дітей) вважає, що окрім аліментів можна стягувати і додаткові витрати для навчання — у тому числі, повнолітньої дочки чи сина віком до 23 років. Верховний суд України встановив, що витрати для навчання повнолітньої дочки, сина не можуть стягуватись за ст. 185 Сімейного кодексу України. Проте у випадку навчання повнолітньої дочки, сина у батьків залишається обов’язок їх утримувати, тому треба звертатись з позовами про стягнення аліментів за ст. 199-184 Сімейного кодексу України у загальному порядку.1

Канікули

Деякі батьки занадто буквально розуміють положення Сімейного кодексу України: вони вважають, що, наприклад, обов’язок сплачувати кошти на утримання повнолітніх дочки, сина розповсюджується тільки в період, коли триває навчання, а за час канікул нічого сплачувати не потрібно. Але у Постанові Верховного Суду від 23.01.2019р.2 вказано, що за змістом статті 199 Сімейного Кодексу України батьки зобов’язані утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатись — тобто протягом усього періоду навчання, від вступу до закінчення чи відрахування з навчального закладу.

Заочна форма навчання

Якщо повнолітня дочка, син навчається на заочній формі навчання, теоретично вона може працювати та утримувати себе самостійно. Але Верховний Суд визнав3 такими, що не відповідають чинному законодавству висновки судів попередніх інстанцій про те, у такому випадку з батьків знімається обов`язок їх утримання. Вибір форми навчання, як і інших умов навчання чи навчального закладу, є особистим правом особи, гарантованим статтею 53 Конституції України.

Отже, батьки зобов’язані утримувати повнолітню дочку, сина, яка продовжує навчатися. Якщо син або донька потребує такого утримання, а батьки мають можливість його надати, цей обов’язок триває, поки до закінчення навчання або досягнення 23-річного віку.

Хоча судова практика по цьому питанню значна і законодавство ніби регулює цю сферу, кожна ситуація, індивідуальна. Якщо виникають спірні ситуації, що потребують судового розгляду, має сенс звернутися до юристів, які мають досвід у веденні справ відповідної категорії та зможуть Вам допомогти.

Команда Smartsolutions Law Group завжди готова надати професійну правову допомогу як з приводу оформлення необхідних документів, так і допомогти із консультацією чи супроводженням Вашої справи в суді.

 

1 Повний текст судового рішення доступний для ознайомлення за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/56454666

2 Повний текст судового рішення доступний для ознайомлення за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/79516702

3 Повний текст судового рішення доступний для ознайомлення за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/72199190


Поділіться цією статтею в соціальних медіа: