Ви ведете зовнішньоекономічну діяльність, активно впроваджуєте у своїй роботі інновації та хочете при укладанні ЗЕД-контрактів використовувати кваліфікований електронний підпис (КЕП), що раніше мав назву «електронний цифровий підпис» (ЕЦП)? Давайте відповімо на питання, чи взагалі це можливо в Україні із теперішніми вимогами законодавства?

Стаття 6 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» передбачає, що зовнішньоекономічний договір (контракт) може укладатися у простій письмовій або в електронній формі, тобто з використанням КЕП.

Засади надання електронних довірчих послуг (у тому числі транскордонних) та відносини у сферах надання електронних довірчих послуг та електронної ідентифікації регулює Закон України «Про електронні довірчі послуги».

Згідно цього Закону (Статті 37 та 38):

  • Електронні довірчі послуги надаються для забезпечення електронної взаємодії двох або більше суб’єктів, які довіряють надавачу електронних довірчих послуг щодо надання такої послуги

  • До складу електронних довірчих послуг зокрема входять створення, перевірка та підтвердження удосконаленого електронного підпису чи печатки, формування, перевірка та підтвердження чинності сертифіката електронного підпису чи печатки

  • Кваліфікований електронний підпис має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису

  • Україна бере участь у міжнародному співробітництві у сферах електронних довірчих послуг та електронної ідентифікації, зокрема на основі міжнародних договорів України

  • Електронні довірчі послуги, що надаються відповідно до вимог законодавства в іноземних державах, визнаються в Україні електронними довірчими послугами того самого виду, якщо відповідають хоча б одній з таких умов:

  1. кваліфікований надавач електронних довірчих послуг іноземної держави відповідає вимогам цього Закону, що підтверджується центральним засвідчувальним органом;

  2. кваліфікований надавач електронних довірчих послуг внесений до Довірчого списку держави, з якою Україна уклала відповідний двосторонній або багатосторонній міжнародний договір.

Враховуючи такі вимоги Закону, Кабінет Міністрів України постановою від 23 січня 2019 року № 60 затвердив «Порядок взаємного визнання українських та іноземних сертифікатів відкритих ключів, електронних підписів, а також використання інформаційно-телекомунікаційної системи центрального засвідчувального органу для забезпечення визнання в Україні електронних довірчих послуг, іноземних сертифікатів відкритих ключів, що використовуються під час надання юридично значущих електронних послуг у процесі взаємодії між суб’єктами різних держав».

Україна визнає електронні довірчі послуги, іноземні сертифікати відкритих ключів, що використовуються під час надання юридично значущих електронних послуг у процесі взаємодії між суб’єктами різних держав. Це гарантується міжнародним договором України про взаємне визнання сертифікатів відкритих ключів та електронних підписів. Функції центрального засвідчувального органу виконує Міністерство цифрової трансформації України.

Отже, аби відповісти на ключове питання — «чи можливе використання КЕП?» — слід прояснити, чи уклала Україна відповідний міжнародний договір про взаємне визнання сертифікатів відкритих ключів та електронних підписів.

Оскільки визнання в Україні електронних довірчих послуг та укладання відповідних міжнародних договорів знаходяться у сфері відповідальності Мінцифри, Smartsolutions Law Group звернулась до цього міністерства з відповідним запитом. Ми отримали відповідь наступного змісту:

Наразі жодної угоди з іноземними країнами про взаємне електронних довірчих послуг не укладено. Під час засідання комітету Україна-ЄС у листопаді 2019 року українська сторона передала стороні ЄС запит на укладення відповідної угоди. Єврокомісія дотепер розглядає цей запит. Разом з цим, Україна бере участь у пілотному проекті транскордонної сумісності електронних підписів з Молдовою та Естонією. Для цього нарівні з іншими шістьма країнами-учасниками Східного Партнерства ЄС наша країна пройшла оцінку стану сфери електронних довірчих послуг і отримала найвищу оцінку. Наразі проект перебуває на фінальному етапі тестування.

Які висновки можемо з цього зробити? Поки що Мінцифри не бачить правової можливості для укладання ЗЕД-контрактів з використанням КЕП, однак Україна рухається в цьому напрямку. Тож маємо надію, що скоро суб’єкти господарювання, які здійснюють зовнішньоекономічну діяльність, матимуть можливість укласти контракти-ЗЕД з використанням КЕП.

Якщо ви потребуєте кваліфікованої правової допомоги із укладанням та юридичним аналізом господарських договорів, у тому числі, контрактів-ЗЕД, команда фахівців Smartsolutions Law Group допоможе. Ми відповімо на питання, проконсультуємо, знайдемо найкраще рішення, надамо правничу допомогу та за необхідності захистимо ваші інтереси та права у суді.


Поділіться цією статтею в соціальних медіа: